ХАРАКТЕРИСТИКА НА УЧЕБНАТА ДИСЦИПЛИНА

Наименование на учебната дисциплина:

Теория на автоматичното управление

Код: EEA08

Семестър: IV

Вид на обучението:

Лекции (Л)

Лабораторни упражнения (ЛУ)

Курсова работа (КР)

Часове за седмица:

Л – 2 часа

ЛУ – 2 часа

Брой кредити: 5

 

Лекции

доц. д-р Александър Ищев

Упражнения

доц. д-р Андрей Йончев

 

СТАТУТ НА ДИСЦИПЛИНАТА В УЧЕБНИЯ ПЛАН:

Задължителна дисциплина за редовни студенти по специалност „Автоматика,  информационна и управ-ляваща техника” на “Факултет Автоматика" при Технически Университет – София за образователно-квалификационна степен "Бакалавър".

ЦЕЛИ НА УЧЕБНАТА ДИСЦИПЛИНА: “Теория на автоматичното управление“ поставя теоретичните основи на изследването и проектирането на линейни непрекъснати системи за автоматично управление.

ОПИСАНИЕ НА ДИСЦИПЛИНАТА: Основни теми: Системи и управление: Понятие за обект и система;  Видове модели;  Системи за управление;  Принципи на регулиране и управление.  Видове системи за управление.  Типови закони на регулиране.  Математични модели на линейни непрекъснати звена и системи за управление: диференциално уравнение, предавателна функция,  структурни схеми,  структурни преобразувания.  Характеристики на звена на системи за управление: типови входни сигнали; времеви и честотни характеристики. Устойчивост на линейни непрекъснати системи:  необходими и достатъчни условия, алгебрични критерии,  честотни критерии, запаси по устойчивост.  Качество на преходните процеси:  точност в установен режим,  точност и устойчивост,  показатели на качеството, косвени методи за оценка на качеството.  Синтез на линейни непрекъснати системи за управление.  Параметричен синтез,  синтез на коригиращи звена чрез логаритмичните честотни характеристики. Метод на ходографа на корените. Анализ на качеството и синтез на системи за управление.Синтез на интегро-диференциална корекция чрез метода на ходографа на корените.

ПРЕДПОСТАВКИ: Необходими са познания по математика I и II, Теоретична електротехника

МЕТОД ЗА ПРЕПОДАВАНЕ: Лекции с използване на слайдове. Лабораторни упражнения с използване на програмните системи MATLAB и SIMULINK / Octave с протоколи, изработвани от студентите и проверявани от преподавателя

МЕТОДИ НА ИЗПИТВАНЕ и оценяване:  Писмен изпит включващ и решаване на

задачи (80%), лабораторни упражнения с протоколи и защита (20%).

Език на преподаване: български

Препоръчителна ЛИТЕРАТУРА: 

1. Ищев, К.Теория на автоматичното  управление“. 2007 изд. на Технически Университет София, ISBN 978-954-438-641-2

2. Ищев, Ал., Т. Пулева.Ръководство за лабораторни упражнения по теория  на управлението (първа част)“ . ТУ-София 2005, ISBN 954-438-523-1.

3. Ищев, Ал.,. „Теория на автоматичното регулиране и управление – сборник задачи (теория, решени примери и задачи)“. ТУ-София 2006, ISBN-10:954-438-549-5, ISBN-13: 978-954-438-549-1