Робастни и оптимални системи

Основна информация

Лектори на курса са:

доц. д-р Андрей Йончев

гл. ас. д-р Аспарух Марковски

Упражненията се водят от:

Код

MAICE01

Семестър

1

Кредити по ЕСТК

5

 

Извадка от учебния план за учебната дисциплина.

Вид на занятията

Семестър

Хорариум, ч.

седмично

Общо за семестъра

Лекции

I

2

30

Семинарни упражнения

-

-

-

Лабораторни упражнения

I

2

30

Самоподготовка

I

4

60

Курсов проект

-

-

-

Курсова работа

-

-

-

Форма на контрол – изпит

 

 

 

Общо аудиторни часове

I

4

60

Общо

I

8

120

 

Анотация

 

Робастно и оптимално управление е задължителен учебен курс от магистърската програма на специалността“Автоматика, информационна и управляваща техника”.

Знанията и уменията по Робастно и оптимално управление създават предпоставки за многостранна реализация на студентите в областта на автоматичното управление и компютърните системи за управление на промишлени технологични процеси.

Целта на учебната дисциплина е студентите да изучат и да могат да прилагат подходите, методите и техническите средства за анализ и синтез на робастни системи за управление и в съответствие със своите потребности и интереси да придобиват нови знания и възможности в тази предметна област.

В края на обучението си студентът ще:

·                     владее основите на теорията на робастното и оптималното управление;

·                     ще може да синтезира различни типове робастни регулатори;

·                     ще може да сравнява качеството на процесите в системи с различни типове робастни и оптимални регулатори;

·                     ще може да прилага на практика познанията по робастни системи за управление.

Входно-изходни връзки: теория на автоматичното управление, линейни системи за управление, линейна алгебра.

Изходни връзки: Знанията се прилагат в Курсови проекти, Дипломно проектиране.

 

ПРЕПОДАВАНЕ И УЧЕНЕ

Лекционно обучение. Лекциите се провеждат с използване на мултимедия. Теоретичните резултати се илюстрират с реални примери и задачи. Дават се и задачи за самоподготовка на студентите, които, при възникване на проблеми или въпроси по тяхното решаване, се изясняват в приемните часове на преподавателите и в допълнително определено по тази дисциплина време за консултации. Лекционната зала е с възможност за ползване на мултимедия и има реални физически обекти. Лабораторията е компютърен клас със съответен учебен софтуер и възможности за самостоятелно работно място за всеки студент.

Лабораторни упражнения. Упражненията се провеждат с използване на програмната система MATLAB/SIMULINK и нейния Control Systems Toolbox. Цялата лабораторна група изпълнява една тема под ръководството на асистента. Студентите предварително се подготвят за упражнението, като изучават теоретичната му част и намират аналитични решения на зададени от ръководителя индивидуални варианти. Предварителната подготовка се проверява от ръководителя в началото на упражнението. Предвижда се и удобен за студентите час за консултации преди упражнението. По време на упражнението се получават решения на зададените варианти чрез програмната система, които решения се сравняват с аналитичните. След упражнението студентите оформят съответни протоколи, които защищават пред ръководителя. Заверка за лабораторните упражнения се получава само ако студентът е присъствал на всичките упражнения и е защитил успешно техните протоколи.

Специфични особености на разписанието на занятията: Лекциите задължително предшестват упражненията.

Форми на сътрудничество между студентите и преподавателския екип по дисциплината. Възможностите са: консултации в приемните часове на преподавателите, електронна поща и използване на форума по дисциплината на http://cy.tu-sofia.bg, съвместна работа с преподавателския екип по научни и професионални задачи.

 

Академични ресурси

Преподавателите по дисциплината следва да имат научна специалност от направление 02.21.00 Автоматика, изчислителна техника и системи за управление.   

Титуляри на учебната дисциплина са доц. д-р Андрей Йончев ayonchev@tu-sofia.bg и гл. ас. д-р Аспарух Марковски agm@tu-sofia.bg с научна специалност 02.21.01 «Теория на автоматичното управление».

 

   ЛИТЕРАТУРА

Всяка година на студентите се дава в електронен вид достатъчна по количество литература по дисциплината, както и файлове с примерни решени задачи на MATLAB, които са достатъчни за последователното усвояване на материала.