ХАРАКТЕРИСТИКА НА УЧЕБНАТА ДИСЦИПЛИНА

 

Наименование на учебната дисциплина:

Цифрова обработка на сигналите

Код: MAICE06.6

Семестър: 1

Вид на обучението:

Лекции, Лабораторни упражнения

Часове за седмица:

Л – 2 часа,

ЛУ – 1 час

Брой кредити: 3

Преподавател

доц. д-р Георги Ружеков

 

СТАТУТ НА ДИСЦИПЛИНАТА В УЧЕБНИЯ ПЛАН: Избираема дисциплина за студени от специалност “Автоматика, информационна и управляваща техника”, образователно-квалификационна степен “магистър, факултет Автоматика.

ЦЕЛИ НА УЧЕБНАТА ДИСЦИПЛИНА: Дисциплината има за цел да запознае студентите с основните и някои от съвременните методите и средствата за цифрова обработка на едномерни сигнали.

ОПИСАНИЕ НА ДИСЦИПЛИНАТА: Разглеждат се математичните основи на цифровата обработка на сигналите, дискретизация, квантуване, цифрови филтри с крайни и с безкрайни импулсни характеристики, спектрално преместване, децимация и цифрова интерполация, прогнозиране и генериране на времеви цифрови последователности.  Дисциплината създава теоретична база за решаване на задачи по обработка и предаване на сигнали и проектиране на цифрови филтри. Прави се и връзка с редица приложения: при предаване на  данни, в радиолокацията, сеизмологията, при разпознаване на глас и образи, анализ на биосигнали и др. Лабораторните упражнения се провеждат въз основа на експерименти с модели, реализирани в среда Matlab и Simulink. За анализ и обработка на данните се използва Matlab. Темите на упражненията следват, конкретизират и частично допълват теоретичния материал от лекциите.

ПРЕДПОСТАВКИ: Математика, Електротехника, Програмиране и използване на компютри, Теория на автоматичното управление, Линейни системи за управление.

МЕТОД ЗА ПРЕПОДАВАНЕ: Провежда се използване на мултимедийна презентация и допълнителни пояснения и примери, разписани на дъска. Слайдовете за лекциите се предоставят на студентите в електронен вариант и е препоръчително да бъдат разпечатани по време на лекцията., лабораторните упражнения с протоколи и курсов проект с описание и защита.

МЕТОДИ НА ИЗПИТВАНЕ и оценяване: Текуща оценка – 50%, лабораторни упражнения 50%.

Език на преподаване: Български.

Препоръчителна ЛИТЕРАТУРА: 1. Ружеков Г., “Обработка на данни и сигнали”, Технически университет София, 2011г. 2. Ружеков Г., Ръководство за лабораторни упражнения по обработка на данни и сигнали, Технически университет София, 2018 г. 3. Jose Maria Giron-Sierra, Digital Signal Processing with Matlab Examples, Volume 1, Signals and Data, Filtering, Non-stationary Signals, Modulation, Springer, 2017, 4. A. Oppenhime, R. Shafer, Discrete-Time Signal Processing, Prentice Hall, 2010, 5. Manolakis D., V. Ingle, Applied Digital Signal Processing, Theory and Practice, Cambridge University Press, 2011